Pasif Ev Teknolojileri, Pasif Evler Nedir?

 

PASİF EVLER

Pasif ev, Almanca “Passivehausen” kelimesinden gelmektedir. Almanca “haus” ev anlamında kullanılmaktadır, pasif ev, enerji verimli, konforlu, ekonomik ve çevre dostu bir bina standardıdır. 1991 yılında geliştirilen bu standart uluslararası enerji standartlarının en önde gelenidir. Sertifikalandırma işlemini ise Almanya’da bulunan  Darmstadt Pasif Ev Enstitüsü yapmaktadır. Dünya genelinde elli bin üzerinde pasif ev örneği bulunmaktadır, Almanya ve Avusturya bu konuda en iyi örnekleri sunmaktadır. Ülkemizde inşaat süresi ve maliyetleri sebebi ile kolay kabul görmemektedir. Konunun uzmanları, bir ay gibi kısa bir sürede inşa edilebilen, harcanan zaman, malzeme ve  maliyeti azaltan prefabrik pasif evlerin yaygınlaşması ile ülkemizde de pasif ev kullanımının artacağını öngörmektedirler.

Pasif Ev yapıları, içerisinde ikamet edenlerin konforunu az miktarda enerji ile ısınma ve soğutma yaparak sağlamaktadır. Kullanılan enerji miktarıyla, Türkiye’de bulunan günümüz standart binalarına oranla, ısıtma ve soğutmada %90 oranlara varan tasarruf sağlanabilmektedir.

Pasif Evlerin Temel Tasarım Özellikleri

Yüksek düzeyde yalıtım.

Yüksek performanslı ve yalıtımlı pencere, kapı sitemleri. Pasif binalar, güneye bakan üçlü veya ikili  camlar vasıtasıyla güneş enerjisini toplayarak, hemen yada ileride kullanılmak üzere saklamaktadır.

Hava sızdırmaz bina kabuğu.

Yüksek verimli ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi.

Yenilenebilir enerji sistemi entegrasyonu.

Projelendirme ve İnşaat Aşaması

Mevcut yapı yönetmeliklerine kıyasla eksiği olmayan pasif yapı standartlarına uygun proje üretmek hem zor hem de uzun bir süreçtir, uygulamacının bu konuda deneyimli ve bilinçli olması gerekmektedir. 

Pasif yapı standardı mevcut binaları iyileştirmek için de kullanılabilmektedir. Ancak eski binalarda yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle Pasif Ev Enstitüsü 2012 yılında iyileştirme projeleri için yeni bir enerji verimliliği standardı olan EnerPhit’i geliştirmiştir. Bütün mimari, mekanik ve elektrik planlamaları ve çizimlerinin enstitüye sunulacak şekilde hazırlanması ve proje sürecinde PHPP programıyla enerji tüketiminin modellenmesi gerekmektedir. 

Pasif Evlerin Avantajları

Az miktarda enerji kullanarak ısıtma ve soğutma yapabilir. Normal yapılara göre %90 oranında enerji tasarrufu sağlar. Pasif evlerde ısıtma ve soğutma için harcanan enerji metrekarede 15 kilowatt saattir. Isıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, sıcak su ve elektrik tüketimini kapsayan primer enerji ihtiyacı ise 120 kilowatt saattir. Pasif evler şuan için enerji tasarrufunda geldiğimiz en son nokta olmasa da enerji verimliliğin de en temel nokta olma özelliğindedir. Pasif binalar, ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi ile bina içine sürekli temiz hava sağlayarak konut sakinlerinin konforunu da önemli derecede artırmıştır.

Pasif Evlerin Geleceği

Uzmanlar, yeni bir inşa biçimi ortaya koyan, konforlu bir hayat sunarken, enerjiden de tasarruf etmemizi sağlayan pasif yapıların, bütün sorunlara (enerji tasarrufu, çevre vb.) çözüm olabileceği ve 21. yüzyılda alışılagelmiş inşa biçimlerinden daha fazla tercih edileceğini düşünmektedirler. 

Türkiye’de, Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV), pasif evler konusunda eğitim verebilmek, sertifika kursları açmak, uzmanlar yetiştirmek, pasif ev standartlarını tanımak ve yeni projelere öncülük etmek için 2012 yılından bu yana çalışmalarına devam etmektedir. Etiketler: pasif ev passif house pasif ev projeleri


MANTOLAMA YAPTIR.COM

Sitemizde bulunan her türlü içeriğin (metin, resim, grafik, ses, animasyon, video vb.) izinsiz kullanımı başta 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu olmak üzere ilgili mevzuata aykırı ve telif hakkı ihlali niteliğinde olup, izinsiz olarak kısmen veya tamamen kopyalanamaz, kullanılamaz, değiştirilemez ve çoğaltılamaz. Bu yasağa uymayanlar hakkında her türlü yasal haklarımızı kullacağımızı bildiririz.


İletişim

iletisim@mantolamayaptir.com

Google+

mantolamayaptir

Twitter

@mantolamayaptir

Facebook

mantolamayaptir