Boya nedir? Çeşitleri Nelerdir?

BOYALAR

Boya, herhangi bir nesnenin renk vermek için veya koruma amaçlı olarak uygulanan kaplamaya denir. Boya hemen hemen tüm malzemelere uygulanabilir. En çok kullanıldığı alanlar sanat, tasarım, endüstriyel kaplamalar, ulaşım (şerit çizgileri) ve korumadır (su veya hava temasını kesme amacıyla). 

Boya ilk etapta bir görsellik aracı gibi olsa da aslında koruyucudur. Aslında bir şeyleri daha iyi göstermek için boyamaya ihtiyaç duymazsınız. Evinizin dış cephesini yağmurun etkilerinden korumak için boyarsınız. Arabaları ve bisikletleri güzel görünmesi için boyarız fakat aynı zamanda boya içerideki metalin havayla temasını keserek paslanmasını engeller. Uçaklarda ve uzay araçlarında, boya bu araçların yapısını yüksek hızlarda ortaya çıkan sürtünme ve ısıdan korur.

 

Koruyucu ve dekoratif amaçlı olarak yüzeylere uygulanan maddelere boya denir. Genel olarak boyalar; mineral (toz), plastik ve yağlı olmak üzere üç ana gurup altında toplanırlar.

Mineral boyalar, yüzeye sadece renk verici olarak kullanılır. Beton, şap, mozaik harcına ve badanaya katılarak değişik renk vermeye yarar. Buradaki amaç sadece görünümdür, koruyucu özelliği yoktur.

Yağlı ve plastik boyalar, sıvı halde bulunurlar. Uygulama esnasında inceltilecek katılarak işlenme kolaylığı sağlanır.

Boya, belirli prensiplere göre formüle edilen ve bünyesinde dört madde bulunan bir karışımdır.

Bu ana maddeleri şu şekilde sıralamak mümkündür; Örtücü ve renk verici maddeler, Çözücü ve inceltici maddeler, Bağlayıcı ve yapıştırıcı maddeler, Kurutucu ve yardımcı kimyasal maddeler.

BOYA ÇEŞİTLERİ

Boya çeşitleri bağlayıcılarına, kurumalarına, kullanımlarına ve uygulamadaki yerlerine göre sınıflandırılır.

Bağlayıcılarına göre sınıflandırılması

Yağlı boyalar

Selülozik boyalar

Sentetik boyalar

Emülsiyon boyalar

Kurumalarına Göre Sınıflandırılması

Havada kuruyan boyalar

Solvent buharlaşması ile kuruyan boyalar

Isı etkisi ile kuruyan boyalar

Kimyasal reaksiyon ile kuruyan boyalar

Kullanımlarına Göre Sınıflandırılması

Mimari boyalar

Endüstri boyaları

Deniz boyaları

Artistik boyalar

Parlaklıklarına Göre Sınıflandırılması

Parlak boyalar

Yarı parlak boyalar

Mat boyalarEtiketler: boya nedir boya Çeşitleri boyaların sınıflandırılması


MANTOLAMA YAPTIR.COM

Sitemizde bulunan her türlü içeriğin (metin, resim, grafik, ses, animasyon, video vb.) izinsiz kullanımı başta 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu olmak üzere ilgili mevzuata aykırı ve telif hakkı ihlali niteliğinde olup, izinsiz olarak kısmen veya tamamen kopyalanamaz, kullanılamaz, değiştirilemez ve çoğaltılamaz. Bu yasağa uymayanlar hakkında her türlü yasal haklarımızı kullacağımızı bildiririz.


İletişim

iletisim@mantolamayaptir.com

Google+

mantolamayaptir

Twitter

@mantolamayaptir

Facebook

mantolamayaptir